fallback

Красен Станчев: Новината за сделката с ВАТ е повече от добра

Увеличаването на минималната пенсия, без индексация на останалите, създава лоши стимули, твърди икономистът

09:16 | 13.04.17 г. 5

Новината, че British American Tobacco (BAT) купува водещи марки на производителя на цигари "Булгартабак", е повече от добра за всички, които се опитват да инвестират в България. Това заяви икономистът Красен Станчев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria. Според него в момента има глад за инвестиции в реалния сектор, а условията са подходящи, защото цената на кредита сега е ниска.

„Хубаво е обаче да отбележим, че тези 100 млн. евро (колкото е стойността на евентуалната сделка, бел. ред.) са доста по-малко, отколкото сумата, която можеше да договорена през 2004 г. Тогава от ВАТ имаха намерение да участват в търга за приватизация на „Булгартабак“, а аз имах удоволствието да водя екипа за макроикономически анализ на сделката, от името на ВАТ“, обясни Станчев. Той припомни, че 2004 г. е времето, когато България започва да излиза от дупката на 1996-1997 г.

„Тогава се очакваха 200-250 млн. лв., но ВАТ и Japan Tоbaccо с готовност щяха да наддават до около 400 млн. лв. Това щеше да бъде много по-съществено, щеше да бъде инвестиция, чист приход в бюджета, равен на 1% от БВП тогава“, каза икономистът. Той посочи още, че са били пропуснати много политически ползи. „Едната от тях е  феодализирането на тютюнопроизвоидителите и закрепването им само към едни продукт, който те произвеждат“, добави Красен Станчев.

Относно увеличението на минималните пенсии до 200 лв. от 1 октомври, той посочи, че това на практика ще изяде евентуалното повишение на приходите на Националния осигурителен институт (НОИ), който е свързан с увеличението на осигуровките и с факта, че поради ръста на икономиката, хората внасят повече данъци, в това число и осигуровки в НОИ. 

„Мярката е доста несправедлива спрямо голямата част от хората, които са спазвали закона и са си внасяли вноските. Това създава лоши стимули, защото тези, които са близко до границата на минималната пенсия, не биха се старали да работят и да внасят повече, като ще чакат следващо подобно увеличение“, допълни той.

Според него, освен че мярката ще изяде евентуалните нови приходи от повишаването на осигуровките, е вероятно до една година финансовият министър, който и да е той, да търси нови пари за попълване на дефицитите на НОИ.

„Икономиката на пенсионното дело в България налага, поради дефицитите в осигурителната система, изравняване и увеличаване на тежестта на т.нар. втори стълб – допълнителното задължително осигуряване“, смята икономистът.

Според него няма причина някоя от партиите в коалицията (ГЕРБ и Обединените патриоти) или извън нея, да иска бързи избори. „Това не означава, че няма да се случат, но поне засега няма стимули за подобно нещо. Онова, което се забелязва, е, че има един относително рационален процес на преговаряне. Другото, което е много важно, е, че Патриотите имат много лош запис от предното Народно събрание като внесени законопроекти, които са вредни за икономиката. Това са нещата в области като свръхзадлъжнялостта, банковото дело, изпълнението на договорите“, каза още гостът в студиото.

Вижте още във видеото. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:19 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още